Project Description

Gaijin Blues III

CNC010

Data wydania: 16.11.2021

Nowy materiał wrocławskiego duetu, w którego skład wchodzą Paweł Klimczak (Naphta) oraz Michał Szczepaniec, powstawał w czasie pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w korespondencyjnych początkach wielu kompozycji. Długotrwała izolacja skierowała uwagę artystów na przestrzenie, które wcześniej nie były przez nich eksplorowane. Efektem tego jest znacznie bardziej nieokiełznany i otwarty charakter utworów, niemal całkowita rezygnacja z sampli oraz odważniejsze i bezkompromisowe wykorzystanie różnorodnych muzycznych gatunków, w tym agresywnego techno, heavy metalu i jazzu fusion. Co ciekawe, gry wideo – tak mocno związane z poprzednimi wydawnictwami Gaijin Blues – na nowym albumie zespołu odcisnęły piętno innego rodzaju: kilka kompozycji zostało zbudowanych na podstawie niewykorzystanych projektów ścieżek dźwiękowych do gier.

W trakcie powstawania płyty muzycy inspirowali się także klasycznymi japońskimi animacjami w rodzaju Gundama, Knights Of Sidonia, czy Neon Genesis Evangelion, jak i dorobkiem kultury mniej odległej – kompozycjami radzieckich twórców kosmicznej muzyki elektronicznej oraz prozą Stanisława Lema i braci Strugackich.

Porzucając prawie zupełnie sample, zespół postawił na rozbudowane instrumentarium. To standardowe (czyli gitary elektryczne, zestaw perkusyjny, bębny, syntezatory i maszyny perkusyjne) zostało sprzężone z instrumentami wirtualnymi. Brzmienia harfy, koto czy sekcji dętej dopełniają więc muzycznego krajobrazu, który – choć zbudowany z organicznych elementów – rozpościera się na mocno elektronicznym terenie.

Na całej płycie znajduje się dosłownie jeden sampel z muzyki japońskiej. Kontakt z Japonią nie został jednak zerwany, lecz wkroczył na nowy poziom – w nagraniach wzięła bowiem udział Kiki Hitomi, członkini zespołu WaqWaq Kingdom. Pomiędzy oboma duetami zachodzi szczególne duchowe pokrewieństwo, bo WaqWaq Kingdom to Japończycy tworzący w Berlinie, a więc ludzie, którzy również na swój sposób czują się obcymi, gaijinami. Zderzenie i fuzja obcości z tym, co znane i własne, stanowi ideową osnowę całej płyty i towarzyszącej jej historii: Ludzkość wraca na Ziemię w ogromnych mechanicznych pancerzach. Odkrywa inteligentne istoty, które nie tylko odbudowały ekosystem, ale także żyją z nim w całkowitej symbiozie. Kim są te istoty i jak zakończy się spotkanie tych dwóch, z pozoru zupełnie odrębnych, światów?

Kompozycja i wykonanie: Gaijin Blues
Poza utworem 1.: Kiki Hitomi & Gaijin Blues
Miks i produkcja: Gaijin Blues
Dodatkowy miks: Marcin Szulc
Mastering: Marcin Cichy (Plugaudiomastering)
Nacinanie: Pole (Scape Mastering)
Grafika: Bo Hun
Projekt okładki: Wojtek Słabuszewski
Tłumaczenie: Jakub Czernieski & Krzysztof Kliszcz
Sitodruk plaktów: Fundacja ~morze (tuBAZA)
Manualne składanie plakatów: Anna Maria Czaja
Produkcja wykonawcza: Tomek Hoax

Gaijin Blues: Paweł Klimczak & Michał Szczepaniec

Supported by: Miasto Wrocław
Media Partner: GameMusic.pl

© 2021 Coastline Northern Cuts

Kup LP/CD

Dostępna również płyta winylowa z limitowanym plakatem.

Streaming